Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-09-09 11:25:02
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia są niezbędne dla zdrowia i dobrej kondycji organizmu. To, co jemy, ma wpływ także na stan narządu wzroku, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje składników odżywczych i właściwego poziomu nawodnienia organizmu. Witaminy, niezbędne kwasy tłuszczowe i mikroelementy powinny być dostarczane wraz z urozmaiconą, odpowiednio zbilansowaną dietą, można też dodatkowo sięgnąć po suplementy opracowane z myślą o zdrowiu oczu. Sprawdź, co jeść, by na długo zachować dobry wzrok!
Właściwa higiena pracy, odpowiednia ilość snu, unikanie szkodliwych czynników, takich jak dym papierosowy czy zbyt częste stosowanie klimatyzacji, i ochrona przed promieniowaniem UV to konieczne warunki, by zadbać o oczy. Narząd wzroku, by właściwie funkcjonować, potrzebuje też składników odżywczych dostarczanych wraz z pożywieniem, o czym wielu z nas zapomina. Dla zdrowia oczu ważne są przede wszystkim witaminy A, C, D i E oraz witaminy z grupy B, cynk i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, których niedobór może powodować m.in. niekorzystne zmiany w składzie filmu łzowego, który oczyszcza i nawilża powierzchnię oka oraz odżywia i dotlenia rogówkę [1]. W diecie nie powinno zabraknąć produktów bogatych we wszystkie te wartościowe składniki odżywcze. Zaleca się natomiast ograniczyć spożycie cukru i produktów zawierających sztuczne konserwanty, ponieważ nie są one korzystne dla zdrowia i mogą przyczynić się także do pogorszenia kondycji narządu wzroku [2].
Odpowiednio skomponowana dieta jest ważnym elementem profilaktyki zespołu suchego oka, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się narządu wzroku i poprawia komfort widzenia u osób noszących soczewki kontaktowe. Jeśli chcemy zadbać o stan oczu, w naszej diecie nie powinno zabraknąć warzyw i owoców, a także pełnoziarnistych produktów zbożowych, nabiału, jaj, orzechów, ziaren i pestek, ryb morskich i olejów roślinnych. Orzechy, migdały, oleje roślinne, pestki dyni i ziarna słonecznika to świetne źródła kwasów omega-3 oraz witaminy E i cynku. Tłuste ryby morskie zawierają oprócz kwasów omega-3 także ważną dla zdrowia oczu witaminę D. Rośliny strączkowe, nabiał, brązowy ryż i kasze zawierają m.in. witaminy z grupy B. Witaminę A dostarczymy organizmowi, jedząc m.in. marchew, szpinak, jarmuż i dynię oraz jaja i wątróbkę. Warzywa i owoce, a także zioła, w tym natka pietruszki, to skarbnica witaminy C i antyoksydantów [2]. Regularne jedzenie tych produktów z pewnością przyczyni się do lepszego zdrowia i korzystnie wpłynie na stan narządu wzroku.
Odpowiednio skomponowana dieta jest niezbędnym czynnikiem dla zachowania dobrej kondycji oczu, ale czasem warto sięgnąć także po wspomagające ją suplementy. Jest to zalecane na przykład przy konieczności stosowania diety eliminacyjnej [3] czy w podróży. Dobrym wyborem jest suplement diety Ocuvite Complete, który zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, cynk, witaminy C i E, luteinę i zeaksantynę. Przy suchości oczu zaleca się dodatkowo stosować krople nawilżające, czyli tak zwane sztuczne łzy.
Bibliografia:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.